Yeşil Enerji Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Ülkemizde ve dünyanın pek çok farklı ülkesinde artık üretim yapa şirketler de enerji ihtiyacını yeşil enerji kaynaklarından karşılamaya başladı ve bu firmalar yeşil enerji sertifikası da alıyor.

Yeşil Enerji Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

 

Tüm dünya genelinde yenilenemeyen enerji kaynaklarının hızla tükeniyor olması, yeşil enerjinin daha fazla ön plana çıkmasını beraberinde getirdi. Buna mukabil olarak yenilenebilir enerji kaynakları ise kısaca yeşil enerji olarak adlandırılır. Ülkemizde ve dünyanın pek çok farklı ülkesinde artık üretim yapa şirketler de enerji ihtiyacını yeşil enerji kaynaklarından karşılamaya başladı ve bu firmalar yeşil enerji sertifikası da alıyor.

Yeşil Enerji Özellikleri Nelerdir?

Tamamen doğa dostu olması nedeniyle bu isimle anılan yenilenebilir enerji kaynaklarının sahip olduğu özelliklere şu örnekleri verebiliriz:

  • Yeşil enerji kaynaklarının en önemli özelliği yenilenebilir olmasıdır. Aynı zamanda ekonomiktir ve bu yönüyle üretim yapan firmaların da enerji giderlerinin azalmasını sağlar.
  • Hava, toprak ve suyun kirlenmesine neden olmaması da yeşil enerji kaynaklarının ön plana çıkan özellikleri arasında yer alır.
  • Yeşil enerji kaynaklarının % 90’dan daha fazlası elektrik üretiminde kullanıldığından elektrik ihtiyacının de büyük bölümünü karşılar. 
  • Oldukça güvenli enerji kaynaklarıdır.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün olabiliyor. Yeşil enerji kaynakları dendiğinde akla ilk gelen ise güneş enerjisi oluyor. Dünya genelinde güneş enerjisi sistemlerini en fazla kullanan ülkeler Japonya ve Çin’dir.

Yeşil Enerji Nerelerde Kullanılır?

En sık merak edilen konulardan biri de yeşil enerjinin kullanım alanlarıdır. Aslında bu enerji kaynakları evlerde kullanılabilmekle birlikte tüm üretim tesislerinde de kullanılabilir. Elektriğin üretildiği yerde kullanılmasını sağlayan güneş enerji sistemleri, güneş ışınlarının ulaştığı noktalara kurulabiliyor. Bu sayede üretim yapan tesislerde elektriğin güneşten kazanılması mümkün oluyor ve tesislerin enerji giderlerinin de ciddi düzeyde düşmesi sağlanıyor.

Yeşil enerjinin kullanım alanlarına dair bir kısıtlamanın olmadığını söyleyebiliriz. Sadece hangi enerji sistemlerinin kullanıldığına dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin rüzgar türbinlerinin elektrik üretebilmesi için rüzgar alan bir bölgeye kurulum yapılması gerekir. Bu durum güneş enerji sistemleri için de geçerlidir.

Özellikle güneş enerjisi ile elektrik üretiminin üretim tesislerine olan faydalarını dikkatlice ele almak gerekiyor. Kurulumdan itibaren bedava elektrik kullanımı imkanı tanıyan güneş enerji sistemlerini daha yakından incelemek isteyenlere ise önerimiz Enerjisa internet sitesini ziyaret etmeleri olacak. Bu sitede yeşil enerjiye dair merak edilen her türlü sorunun yanıtın mevcut.


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş