Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Pırlanta yüzükleri satın almadan önce 5C olarak adlandırılan özellikleri değerlendirebilirsiniz. Bu sayede yalnızca pırlantayı değil, değerli mücevherinizin tamamıyla alakalı bilgi sahibi olursunuz

Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Pırlanta yüzükleri satın almadan önce 5C olarak adlandırılan özellikleri değerlendirebilirsiniz. Bu sayede yalnızca pırlantayı değil, değerli mücevherinizin tamamıyla alakalı bilgi sahibi olursunuz. Doğru seçimler yapabilmek ve ürünleri uzun yıllar boyunca kullanabilmek için pırlanta yüzük almadan önce dikkat etmeniz gereken detayları atlamamalısınız.

Kesim

Pırlantanın simetrisi ve boyutları söz konusu olduğu zaman kesim ortaya çıkar. Pırlantanın ışığı kırabilme yeteneğinde önemli bir rol üstlenen kesim detayı parlaklık ile doğru orantılıdır. Doğru orantıda kesilmiş olan pırlantaların yüzey kısmından giren ışık diğer yüzeye yansır ve taç adı verilen üst kısımdan yayılır.

Karat

Pırlanta gibi değerli taşlarda ölçü birimi olarak karat değerlendirilir. Matematiksel biçimde ifade edilmesi gerektiğinde gramın beşte biri olarak hesaplama yapılır. Pırlantanın değeri ve büyüklüğünü ölçebilme noktasında öne çıkan karattır. Aynı büyüklükteki iki ayrı pırlanta yüzük farklı kalitelerde birbirinden ayrılabilir.

Berraklık

Pırlantalar özel, değerli ve nadirdir. İçerisinde yer alan saf karbon tanecikleri, göz alıcı bir takıya sahip olabilmenizi sağlar. Berraklık pırlantadan pırlantaya göre değişkenlik gösterebilir. Her bir pırlanta yüzüğün parmak iziniz gibi kendine has bir duruşu olmalıdır. Bu sebeple, berraklık ayrıntısına göz atarken kendine özel berraklık seviyelerinin değerini de bilmeniz gerekir. Böylelikle doğru ürünlere sahip olabilmeniz kolaylaşır.

Renk

Pırlanta takıların her birinde beyaz renk tonları yer alabilir. Genel olarak renksize yakınlığına göre kendi içerisinde kategorilerine ayrılan takılar arasındaki en zor bulunanları D, E, F ve G olarak belirlenir. Hafif renkli beyaz olarak adlandırılan H – L arasındakiler en fazla tercih edilen seçeneklerdendir. M rengi ve altında yer alan pırlantalarda belirgin bir sarı renk ortaya çıkabilir. Mavi, pembe ve yeşil renkteki pırlantalar nadir bulunanlardandır.

Sertifika

Gerçek bir pırlanta yüzüğe sahip olmak istiyorsanız veya sevdiklerinize pırlanta yüzük hediye etmeyi düşünüyorsanız orijinal olup olmadığını sertifikası sayesinde tespit edebilirsiniz. Zarif ve ince işçiliği ile dikkat çeken pırlanta yüzükler arıyorsanız Altınbaş imzası taşıyan pırlanta yüzük modellerine göz atabilirsiniz. Böylelikle özel anlarınızda da değerlendirebileceğiniz pırlanta yüzüklere sahip olabilirsiniz.


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş