Trakya’da, kanola ekimi başladı

TÜRKİYE Tarım Danışmanları Derneği (TAR-DER) Yönetim Kurulu Başkan Yarımcısı ve Uzman Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, bölgede kanola ekilişlerinin başladığını bildirdi.

Trakya’da, kanola ekimi başladı

Trakya’da, kanola ekimi başladı

TÜRKİYE Tarım Danışmanları Derneği (TAR-DER) Yönetim Kurulu Başkan Yarımcısı ve Uzman Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, bölgede kanola ekilişlerinin başladığını bildirdi.

Kanola ekilişleriyle önümüzdeki üretim sezonu da başladığını ifade eden Açar, yeni üretim sezonunun hayırlı olmasını diledi.

Lütfü Açar, kanolanın, yağlık grubundan olan bir bitki olduğunu dile getirerek, “Kıraç arazilerin değerlendirilmesi açısından önemli bir bitkisele üretim faaliyetidir. Özellikle yaz kuraklarından etkilenen araziler, kanola ekilerek değerlendirilebilir. Kanola ekiliş alanları yıllar itibari ile değişkenlik göstermektedir. İlçemiz sınırlarında yıllar itibari ile 22 bin 23 bin dekar üretim alanlarına ulaşıldığı yılların akabinde 12-13 bin dekar ekilişlerin olduğu yıllar da olmuştur.

Geçmiş üretim yılında ekilişlerin artışı yönünde ekilişlerin olduğu görülmüştür” dedi.


‘EKİM ÖNCESİ DEVREDE ÜRETİM HEDEFİ PLANLANMALIDIR’


Lütfü Açar, kanolanın mümkünse erken sonbahar ayları içerisinde ekilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu dönemlerde ekilen kanola, mevcut toprak tavı ile birlikte düşecek mevsim yağışlar ile de çimlenerek kış mevsimine güçlü girmesi sağlanmış olunmalıdır.  Aksi durumda geç ekilişlerden çıkışların kış soğuklarından etkilenmesi mümkündür. Ancak bitkisel üretimin de bir planlama olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Bu itibar iledir ki bitkisel üretim üç devrede planlanmalıdır. Ekim öncesi devrede üretim hedefi planlanmalıdır. Üretim alanlarının özellikleri bilinmelidir. Bu doğrultuda üretim hedefi doğrultusunda ekonomik ve de en uygun girdi kullanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu devrede doğru bir planlama yapılmadan yapılacak eksik bir girdi kullanımının telafisinin olmayacağı bilinmelidir. Neticesinde ise zaten pahalı olan girdinin eksik ve yanlış kullanılması ile üretim maliyetlerinin artışına da sebebiyet verilmiş olunacağı bilinmelidir” diye konuştu.(DHA)

DHA-Bölge - Türkiye-Edirne / Keşan - Ünsal YÜCEL


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş