Marmara'da dikkat çeken deprem! Prof. Dr. Naci Görür: Küçük ama yeri bakımından önemli

4 Ekim 2022 saat 01:57’de Marmara Denizi’nden meydana gelen 3.1’lik deprem meydana geldi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Prof. Dr. Naci Görür, dikkat çeken bir uyarıda bulundu.

Marmara'da dikkat çeken deprem! Prof. Dr. Naci Görür: Küçük ama yeri bakımından önemli

4 Ekim 2022 saat 01:57’de Marmara Denizi’nden meydana gelen 3.1’lik deprem meydana geldi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Prof. Dr. Naci Görür, dikkat çeken bir uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda;
Arkadaşlar, dün gece Marmara Denizinde min. 7,2 deprem beklediğimiz Kumburgaz fay kolu üzerinde 3,1 deprem oldu. Küçük ama yeri bakımından önemli. Sevgiyle.” ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE DE TEKİRDAĞ'A UYARILARDA BULUNMUŞTU
Malatya ve Elazığ depremini önceden bilen ve dikkatleri üzerine çeken Prof. Dr. Naci Görür Marmara Denizinde olması beklenen büyük deprem ile ilgili korkutan uyarılarda bulunmuştu.

"ÜLKEMİZDE 2 BÜYÜK FAY HATTI VAR"
Türkiye'de 2 adet büyük fay hattı olduğunu ve bunlardan birisinin Tekirdağ açıklarında Marmara Denizinden geçtiğini belirten Prof. Dr. Naci Görür geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamalarda "Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fayı ülkemizde deprem üreten en önemli iki fay zonudur. Bu faylar boyunca yer alan yerleşim alanları zaman zaman büyük depremlere maruz kalırlar." ifadelerini kullanmıştı.

ORTALAMA 30 YILDA BİR BÜYÜK DEPREM OLUYOR
Fay hatlarının ortalama 30 yılda bir kırılarak büyük depremlere neden olduğunu belirten Prof. Dr. Naci Görür "Büyük depremlerin Kuzey Anadolu Fayı 20. yy. çok sayıda deprem üreterek enerjisini boşaltmıştır. Bu depremler;

1939 Erzincan, 1942 Niksar-Erbaa, 1943 Tosya-Ladik, 1944 Bolu-Gerede, 1957 Bolu-Abant, 1967 Adapzarı-Mudurnu, 1999 Gölcük ve Düzce depremleridir.

Bu depremler ve burada saymadığım diğer bazı depremler sonucu 100 binden fazla insanımız kaybedildi maalesef." ifadelerini kullandı.

DEPREM RİSKİ DOĞUDAN BATIYA DOĞRU GELDİ
Fay hattının kırıla kılara Marmara'ya kadar geldiğini belirten Prof. Dr. Naci Görür "Depremlerin yerlerine dikkat ederseniz 1939-1999 deprem zinciri Doğudan başlamış Batıya kayarak İstanbul’un kapısına dayanmıştır. Kuzey Anadolu Fayı’ın depremleri doğudan batıya taşıma alışkanlığı vardır." ifadelerini kullanmıştı

EN SON KIRILMA GÖLCÜKTE OLDU
21 yıl önce meydana gelen Gölcük depreminden sonra büyük bir deprem olmadığını belirten Prof. Dr. Naci Görür "En son deprem Gölcük’deydi şimdi hedef Marmara Denizi. Gölcük ve Düzce depremleriyle Maramara’nın altındaki kabuk aşırı yüklendi. 1999 yılından itibaren her an olmak kaydıyla bu kabuk 30 yıl içinde kırılacak (5-10 sene önce veya sonra olabilir). " ifadelerini kullanmıştı.

10 SENE İÇERSİNDE MİNİMUM 7,2 DEPREM OLACAK
Gölcük depreminden bu yana 20 yıl geçtiğini ve 10 yıl içersinde yine büyük bir deprem olacağını belirten Prof. Dr. Naci Görür "İlk 20 sene içerisinde olmadığına göre son 10 yıllık peryotta deprem olma olasılığı %50’den fazlaya çıktı. Marmara’da deprem olasılıkla Kumburgaz kolunda ve minimum 7.2 büyüklüğünde olacak.  Bu dersle ilgili şekilleri ayrı ayrı gönderiyorum.

Sizlerden Kuzey Anadolu Fayı boyunca olan yerleşim alanlarını dikkatlice incelemenizi rica ediyorum." ifadelerini kullanmıştı.


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş