Tekirdağ'da EGEDES ile trafik denetimi, 2 bin 815 lira cezası var

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ASELSAN'ın ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile araçların egzoz gazı emisyon ölçümleri Tekirdağ'da uygulanmaya başlandı.

Tekirdağ'da EGEDES ile trafik denetimi,  2 bin 815 lira cezası var

EGEDES ile trafikteki araçların egzoz gazı emisyonları ölçülüyor

Tekirdağ'da seyir halindeki araçların cihaz ile yapılan denetimlerde egzoz gazı ölçümünü yaptırmayan sürücülere 2 bin 815 lira ceza uygulandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ASELSAN'ın ortak yürüttüğü proje kapsamında tamamı yerli ve milli yazılımlar kullanılan EGEDES sistemi Tekirdağ'da uygulanmaya başlandı. Trafikte egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar otomatik olarak, trafik akışını da aksatmadan kolay ve hızlı olarak tespit ediliyor. Tekirdağ-İstanbul kara yolu üzerinde uygulama yapan ekipler, cihazla sürücülerin egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırıp, yaptırmadıklarını denetledi. Trafikten kaynaklı hava kirliliğinin önlenmesi çalışmaları kapsamında yapılan uygulamada egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan sürücülere 2 bin 815 lira ceza kesildi. 

Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Şube Müdürü Ahmet Fidan, araçların artık durdurulmadan plaka tanıma sistemi ile egzoz emisyon muayenelerinin yapılıp yapılmadığının kontrolünün yapıldığını söyledi. Fidan, "Bugün burada bakanlığımızla ASELSAN'ın ortaklaşa yürüttüğü bir proje kapsamında denetim amacıyla bulunuyoruz. Trafikteki araçları seyir halindeyken plaka tanıma sistemi ile tanıyarak bizim veri tabanımızdan egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırıp yaptırmadıkları denetleniyor. Bu şekilde trafikten kaynaklı hava kirliliğinin önlenmesi ile alakalı çalışma yürütüyoruz" dedi. (DHA)

DHA-Bölge - Türkiye-Tekirdağ - Abdullah YALÇIN


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş