Liseler İçin Kariyer Planlamanın Önemi

Literatüre bakıldığında kariyer; bireylerin hedefleri doğrultusunda hareket ederek yaşamının çeşitli dönemlerinde kendini geliştirdiği devam eden bir süreçtir.

Liseler İçin Kariyer Planlamanın Önemi

Liseler İçin Kariyer Planlamanın Önemi

Literatüre bakıldığında kariyer; bireylerin hedefleri doğrultusunda hareket ederek yaşamının çeşitli dönemlerinde kendini geliştirdiği devam eden bir süreçtir. Kariyer, bireyin bir meslekte çalışarak ve kendini geliştirerek çeşitli basamakları ve başarı ve uzmanlık elde etmesi anlamında da kullanılmaktadır. Kariyer yapmak için çaba ve emek harcanır. Kariyer planlamada istenen hedefe ulaşmak için yol haritası çizilir.

Öğrenciler günümüzde daha çok gelecek kaygısı taşımaktadırlar. Özellikle öğrencilerin lisede etkin kariyer planlaması yapmaları önemlidir.Öğrencilerin doğru ve etkili kariyer planlaması yapması çalışma hayatlarını önemli ölçüde etkileyecektir. Öğrencilerin kendilerini tanıması ve doğru mesleklere yönlendirilmeleri gerekmektedir.

Öğrencilerin meslek seçiminde iş bulma oranı, kişisel istek ve hedefler, ilgiler,özel yetenek ve zeka, cinsiyet ve fiziksel özellikler, ailenin sosyo ekonomik durumu, okuldaki ders başarısı ve öğretmenlerin görüşü, meslekte ilerleme, kazanç durumu ve işin risk faktörleri  (www.sorubak.com) etkili olabilmektedir.Lise öğrencilerinin beklentilerini ve ilgi alanlarını bilmeleri de gerekmektedir. Ayrıca seçmek istedikleri meslekleriyle ilgili yeterli düzeyde araştırma yapmaları önemlidir.

Üniversitede son yıllarda z kuşağı eğitim almaktadır. Öğrencilerimden gözlemlediğim üzere;  genel olarak sınıfın yarısından çoğu lisede doğru bir kariyer planlama yapmadan üniversiteye gelmişlerdir.

Öğrenciler kariyer planlaması yaparken tercih etmek istedikleri meslekle ilgili detaylı araştırma yapmalıdırlar. İlgili meslekte çalışanlardan detaylı bilgi alabilirler, meslek ve üniversiteleri tanıtıcı bilgiler edinebilirler. 
 
Z kuşağı lise öğrencileri için kısa, öz ve önemli bilgiler içeren  “Lise Öğrencileri İçin Kariyer Planlama Üzerine Tavsiyeler El Kitapçığı”nı  yazdım. İyi okumlar dilerim.
Sevgili gençler hayat sizindir, bu sebeple çevresel baskıların etkisinde kalmadan doğru karar vermelisiniz. Başkası için yaşamıyorsunuz, hedef ve hayallerinizi kendiniz belirleyin… Çünkü kendinizi en iyi tanıyan yine sizsiniz. Bunu unutmayın, hayatta tabi ki zorluklar olacaktır, ama hedefinizden hiçbir zaman şaşmayın.

 


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş