KÖTÜ TER KOKUSU CİDDİ HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR

Kötü kokan ter ciddi hastalık belirtisi olabilir. Hastalık belirtisi olan terleme veya stres nedenli terleme kötü koku yayar.

KÖTÜ TER KOKUSU CİDDİ HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR

KÖTÜ TER KOKUSU CİDDİ HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR
Normal ter kokusu ile stres kaynaklı veya hastalık habercisi olan ter kokusu arasında fark vardır. Çocuklarda ter kokusu ise kokunun cinsine göre farklılık göstermektedir.

NORMAL TER İLE HASTALIK BELİRTİSİ TER FARKLI KOKAR
Vücudu soğutmak için gerçekleşen terleme ile hastalık berlirtisi olan terleme arasında fark vardır.

Normal terleyen vücut; su, potasyum ve tuzdan oluşur ve vücudun ısı dengesini sağlamaya yardımcı olur. Hastalık belirtisi olan terleme veya stres nedenli terleme ise farklı ter bezlerinden salınır ve yağ asitleri ile protein içerir.

Stres nedenli ter veya hastalık belirtisi olan ter normal terlemeden daha kötü kokar.

VÜCUTTA DIŞKI KOKUSU VARSA DİKKAT
Vücudun dışkı kokusuna benzer bir koku ile koksmasının nedeni bağırsak tıkanıklığı olabilir. Bağırsak tıkanıklığı oldukça tehlikeli bir tıbbi durumdur ve kokuya neden olur. 

VÜCUTTA ACI BİR KOKU VARSA
Eğer ter kokunuz acı bir kokuya sahipse hemen bir doktora gitmeniz gerekebilir, çünkü acı ter kokusu karaciğerinizle ilgili bir sorun yaşadığınızın işareti olabilir. 

ÇOK FAZLA TERLEME VARSA 
Çok fazla terleme durumu varsa nörolojik kaynaklı olabilir.Normal hva şartlarında ve herhangi bir stres olmadan aşırı terleme var ise hemen bir doktora görünmenizde fayda vardır. İnsan vücudunun ana ter bölgeleri koltuk altı, kasık bölgesi ve ayaklardır.

KÖTÜ TER KOKUSUNUN NEDENLERİ?
Anti hijyen: Kötü kokmamızın başlıca nedeni aslında yeteri kadar vücudumuzu temizlememizdir. 

Baharatlı yiyecekler: Baharatlı yiyecekler nefes kokusunun yanında ter kokusuna da etki eder. Kimyon, sarımsak ve soğan gibi baharatlı gıdalar deri altında kokuya neden olur ve ter kokusunu etkiler.

Stresli Yaşam: Stresli ve yoğun baskı altında yaşamak vücudun ter üretmesine sebep olur.

Kurulanmamak: Hava ile doğrudan teması olmayan bölgeler başta olmak üzere iyice kurulanmayan her yer mantar ve bakteri oluşumuna davetiye çıkarmaktadır.

Genetik: Vücut kokusunun başlıca nedenlerinden biri de genetik özelliklerdir. Kötü ter kokusu aileden gelen genetik bir özellik olabilir.

Tuvalet alışkanlıkları: İdrarın veya tuvaletin uzun süre tutulması kötü ter kokusuna neden olur.

Düşük karbonhidratlı diyetler: Karbonhidratı düşük diyetler, vücuttaki şeker oranının azaltacağından dolayı kötü kokuya neden olur.

Vitamin eksikliği: Vitamin eksikliği hem hastalıklara neden olur hem de kötü ter kokusuna neden olur.

İlaçların yan etkileri: Bazı ilaçların içersinde yer alan kimyasallardan veya organik bitkilerden dolayı koltuk altı kokusu ve ter kokusuna neden olabilir.

Parfümler: Anti bakteriyel özelliklere sahip olmayan bazı parfümler de kötü ter kokusuna neden olabilir.

ÇOCUKLARDA TER KOKUSU GENÇLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Genç yaştaki gençler için Çocuklarda ter kokusu psikolojik sıkıntılara yol açabiliyor. Çocuklarda ter kokusu acı koku şeklinde ise bu durum çocuğunuz için tehlikeli bir durum olabilir. Acı ter kokusu karaciğer ilgili bir sorun yaşandığının işareti olabileceğinden dolayı uzman bir hekime görünmenizde fayda vardır.


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş