TEKİRDAĞ HAVA KALİTESİ ARTAN TEK ŞEHİR OLDU

Temiz Hava Hakkı Platformu 3 yıllık hava kirliliği raporlarına göre Tekirdağ hava kalitesini arttıran tek şehir oldu.

TEKİRDAĞ HAVA KALİTESİ ARTAN TEK ŞEHİR OLDU

TEKİRDAĞ HAVA KALİTESİ ARTAN TEK ŞEHİR OLDU
Temiz Hava Hakkı Platformu 3 yıllık hava kirliliği raporlarına göre Tekirdağ hava kalitesini arttıran tek şehir oldu.

Temiz Hava Hakkı Platformu Türkiye’de hava kirliliğinin 2018’deki durumunu yayınladı. Ayrıca 2016 ve 2017’de ölçülen kirlilik düzeyleri ilee karşılaştırmalı rapor yayınlayarak, Türkiye'deki kirli hava durumunu gözler önüne serdi.

TEKİRDAĞ'IN SON 3 YILDIR HAVA KALİTESİ ARTIYOR
Temiz Hava Hakkı Platformu yayınladığı rapora göre; Tekirdağ'ın hava kalitesi 2016 yılında 71 PM ölçülürken, 2017'de 60 PM ve son olarak 2018 yılında da  41 PM olarak ölçüldü. 

Hava kalitesi sürekli iyileşen Tekirdağ 2018 yılında PM10 2018 yılı ulusal limiti olan 44 μg/m3 seviyesinin de altına düşerek, kirli hava statüsünden de çıkmış oldu.

2018 YILININ EN KİRLİ ŞEHRİ
2018 yılında en kirli hava, Afşin - Elbistan Termik Santrali’nin bulunduğu Kahramanmaraş ilinde solundu. 

2018 YILININ EN TEMİZ ŞEHRİ 
2018 yılında hava kirliliği açısından Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kılavuz değeri aşmamış olan tek ilimiz Ardahan’dır (18 μg/m3).

SON 3 YILDA HAVA KİRLİLİĞİNİ TEMİZLEYEN ŞEHİRLER HANGİLERİ?
Aksaray, Aydın, Çankırı, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Karaman, Nevşehir, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova’daki hava kalitesi verileri, son 3 yıllık sürede hava kalitesinin iyileştiğini ve ulusal sınır değerlere ulaştığını gösteriyor.

TEKİRDAĞ'DA 2017 YILINDA KİRLİ HAVADAN ÖLÜM ORANI %16,5
Tekirdağ'da 2017 yılında meydana gelen 30 yaş üstü kazalar hariç ölümler içerisinde hava kirliliğine atfedilen ölüm sayısı 824 olarak belirlenirken, tüm ölümlere oranı ise %16,5 olarak açıklandı.

Sorularla Son 3 yılın Hava Kirliliği Karnesi
3 yıllık PM10 ortalamalara göre havası en temiz şehirler hangileri?
Son 3 yılda hava kalitesi istikrarlı şekilde ulusal değerleri karşılayan hatta DSÖ sınır değerlerine çok yakın olan (21-24 μg/m³) iller Ardahan, Artvin, Rize, Kırşehir ve Tunceli oldu. Ardahan, 2018 yılında DSÖ sınır değerini yakalayan tek şehir.

Son 3 yıldır hangi şehirlerin havası hep kirli?
Son 3 yıldır hava kalitesinde hiç bir iyileşme olmayan ve ciddi hava kirliliği yaşayan 16 il var; Afyon, Ankara, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Erzincan, Mersin, Kahramanmaraş, Manisa, Mardin, Muğla, Niğde, Osmaniye, Sakarya ve Sivas.

Yıllık ortalama hava kirliliği (PM10) düzeyleri 90 μg/m³’e ulaşan bu şehirlerde artık kronik hale gelmiş olan hava kirliliğinin iyileştirilmesi için ciddi önlemler alınması gerekiyor. 

Son 3 yılda hava kalitesi kötüleşen şehirler hangileri?
Mersin ve Kahramanmaraş’ta son 3 yıllık dönemde hava kirliliği ciddi oranlarda artıp sınır değerin neredeyse iki katına ulaştı. Ayrıca, Adana, Elazığ, Malatya ve Şanlıurfa’da son 3 yıllık dönemde hava kirliliği yüzde 60 artarak ulusal sınır değeri aştı
(PM10 59-60 μg/m³).

Hava kalitesi ölçümleri yetersiz olduğu için hava kalitesi konusunda bilgi sahibi olmadığımız şehir var mı?
Eskişehir ve Şırnak’ta son 3 yıldır yeterli ölçüm yok. Sadece 2018 yılına baktığımızda ise 8 ilde yeterli şekilde hava kirliliği ölçümü yapılmamış olduğu görüyoruz. Bu nedenle Bolu, Eskişehir, Kastamonu, Kırıkkale, Kütahya, Muş, Şırnak ve Uşak’ta hava kirliliğinin 2018 yılındaki durumuna dair bilgi bulunmamaktadır.

TEMİZ HAVA HAKKI PLATFORMU NEDİR?
Temiz Hava Hakkı Platformu (THH) doğa koruma ve sağlık alanında çalışan 17 Sivil Toplum Kuruluşunun bir araya gelmesiyle 2015 Haziran ayında çalışmalarına başlamıştır. 

Raporun sunduğu bazı çarpıcı bilgiler şu şekildedir:
Temiz Hava Hakkı Platformu tarafından hava kirliliği ölçümleri ve ölüm istatistikleri verileri kullanılarak yapılan analize göre, Türkiye’de 2017 yılında hava kirliliği trafi k kazalarının 7 katı can aldı.
• 2017 yılında hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kılavuz değerlere indirilseydi ülkemizde yaşanan ölümlerin yaklaşık %13’ü önlenebilirdi.
• 2018 yılında hava kalitesi en kötü olan ilimiz, Afşin - Elbistan ilçesinde işletmede olan 2 tane kömürlü termik santrali ve yeni santral planları ile gündeme gelen Kahramanmaraş’tır.
• 2018 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kılavuz hava kirliliği değerleri karşılayan tek ilimiz Ardahan’dır.


İstanbul’da nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu (kilometrekare başına 40.000’den fazla nüfus) iki ilçe olan Gaziosmanpaşa ve Güngören ilçelerinde hiçbir hava kalitesi ölçüm istasyonu bulunmamaktadır.
• 2018 yılında hava kalitesi, ulusal sınır değerlerine göre değerlendirildiğinde; 81 ilin yarısından fazlası (%56) kirli hava soludu.
• Bursa Merkez ve Elbistan’da yaşayanlar neredeyse tüm yıl (10 aydan fazla gün) boyunca sınır değerlerin üzerinde kirli hava solumuştur.
2018 yılında ölçümler yetersiz olduğundan her 10 ilden 1’inde yaşayanların nasıl bir hava soluduğunu bilemiyoruz. (Eskişehir, Bolu, Kastamonu, Kırıkkale, Kütahya, Muş, Şırnak ve Uşak)
• Son 3 yılda hava kalitesi iyi düzeyde olan yani ulusal sınır değerleri karşılayan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sınır değerlerine çok yakın olan iller Ardahan, Artvin, Rize, Kırşehir ve Tunceli oldu.
Son 3 yıldır 16 ilde hava kalitesinde hiçbir iyileşme olmuyor ve ciddi hava kirliliği yaşanıyor: Afyon, Ankara, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Erzincan, Mersin, Kahramanmaraş, Manisa, Mardin, Muğla, Niğde, Osmaniye, Sakarya ve Sivas.


• 2017 yılında hava kirliliği nedeniyle yaşanan ölüm sayısının en fazla olduğu ilk üç ilimiz İstanbul, Bursa ve Ankara’dır.
• 2017 yılında hava kirliliğine atfedilen ölümlerin il bazındaki ölümlere oranı en fazla olan iller ise sırasıyla Iğdır, Kahramanmaraş ve Afyon oldu.
• Bulgaristan ve Polonya devletleri hakkında, sistematik ve devamlı bir şekilde bazı bölgelerde yıllık ve günlük, bazı bölgelerde de günlük emisyon değerleri (PM10) aşıldığı için Avrupa Adalet Divanı tarafından temiz hava hakkını ihlal ettiği yönünde karar verilmiştir.
• Aralarında Almanya ve Fransa’nın da bulunduğu 6 Avrupa Birliği ülkesi hakkında, hava kirliliği nedeni ile Avrupa Adalet Divanı’nda hukuki inceleme başlatılmıştır.
• Yapılan son çalışmalar, hava kirliliğinin sperm kalitesi ve doğurganlığı olumsuz etkilediğini, ayrıca partikül maddelerin anne karnındaki bebeğe bile etki ettiğini göstermektedir.
• Ayrıca kirli havanın çocuklarda düşük doğum ağırlığı, otizm, diyabet (Tip 1), ani bebek ölümü sendromu, astım, KOAH, bronşiolit ve bronşit gibi solunum hastalıkları, zatürre, bebek ölümü ve zeka geriliği gibi sağlık sorunları ile ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. 

2016 yılında tüm dünyadaki ölümlerin %7,5’nin (4.1 milyon ölüm) dış ortam hava kirliliği nedeniyle olduğu tahmin edilmektedir. Tüm alt solunum yolu enfeksiyonları ölümlerinin %27,5’inden ve tüm KOAH ölümlerinin %26,8’inden dış ortam havasındaki partikül maddeler sorumludur [20].

Hava kirliliği spermde DNA hasarına neden olarak erkek kaynaklı kısırlık, sperm hareketliliği ve sayısında azalma gibi diğer olumsuz üreme sonuçlarına yol açabilir.

Ayrıca, Çek Cumhuriyeti’nin Teplice bölgesinde genç erkeklerde 2 yıl boyunca yapılan çalışmalar sonucunda aralıklı hava kirliliğine maruz kalmanın spermde DNA hasarı ile sonuçlanabileceği ve böylece erkek kaynaklı kısırlık, sperm hareketliliği, sayısında azalma ve diğer olumsuz üreme sonuçlarının oranlarını artırabileceği belirlenmiştir [21].

Trafikten kaynaklı hava kirliliği ile kadınlarda doğurganlığın düşmesi arasında bir ilişki olduğu görülmüştür

2016 YILI HAVA DURUMU KALİTE RAPORU

2017 YILI HAVA DURUMU KALİTE RAPORU

2018 YILI HAVA DURUMU KALİTE RAPORU


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş