Kadınlarda Migren ve Nedenleri?

Türkiye’de her 4 kadından birisinde migren olduğu saptandı. Peki neden migren hastalığı kadınlarda daha etkili oluyor?

Kadınlarda Migren ve Nedenleri?

Türkiye’de her 4 kadından birisinde migren olduğu saptandı. Peki neden migren hastalığı kadınlarda daha etkili oluyor?

Migren, çok görülen aile bireylerinden aşağı doğru kalıtsal geçen bir hastalık çeşididir. Migren hastalığı kademeli bir hastalık olmasına rağmen,  genellikle başın bir yarısında zonklayıcı ağrı ile başlayıp, değişen sıklıkta tekrarlar. Ancak unutulmamalıdır ki her baş ağrısı bir migren rahatsızlığı değildir. Baş ağrılarının çok çeşitli nedenleri olabilir.

Migren neden olur?

Migren rahatsızlığından kaynaklanan baş ağrıları, kan damarlarının genişlemesi sonucu oluşur. Migrenden kaynaklanan baş ağrısı esnasında,  şakak bölgesinde deri altında yer alan bir atar damar (Temporal arter) genişler.  Bu damarın genişlemesi  ağrıya sebep olur. Özellikle baş ağrısı şikayeti çeken bir kadın, bu ağrının migen ağrısı olup olmadığ tanısını iyi koymalıdır.

Migren Baş Ağrısı Sebepleri

  • Stres ve değişen duygular:

Gün içersinde yaşanan ve içe bastırılan olaylar migrenin başlamasında önemli role sahiptirler.

  • Hormonal değişiklikler:

Migren hastası şikayeti çeken kadınların yaklaşık % 50'sinde ataklar, adet döneminde sıklaşır ve şiddetleri artar.  Bazı kadınlarda ise migren krizleri sadece adet dönemlerinde olur.

  • Düzensiz kilo verme:

Düzensiz olarak kilo alıp verme, vücutta meydana gelen değişimler migren krizlerine etki yapar. Özellikle diyette olan kadınların doktor kontrolünde kilo vermeleri tavsiye edilir. Hızlı kilo vermek, migreni etkileyen faktörlerden birisidir.

  • Alkol ve Kafein

Alkol, migen krizlerine direkt etki ederken kafein ve nikotin gibi maddeler dolaylı yoldan etki etmektedir.

  • Düzensi ve Fazla Uyku:

Gereğinden fazla uyku, düzensiz uyku ve uykusuzluk migren krizini başlatabilir.

  • Sigara ve Kokular:

Sigara migreni  tetikleyen bir maddedir. Bazı ağır parfüm kokuları migreni etkileyebilir.

MİGREN NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Unutulmamalıdır ki migren hastalığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Migren rahatsızlığı genellikle 15 -35 yaş aralığında başlar, 50 yaş civarında sıklığı azalır. Migren teşhisi koymak için  mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.  Baş ağrısı vücudumuzun ve sağlığımızın geleceği için önemli bir tehlikedir, dolayısıyla teşhis konulmalıdır.

 


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş