KADIN KOOPERATİFLERİNİN ÖNEMİ

Kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlenmesinde kooperatifler önemlidir. Kadın kooperatifleri kadın istihdamının artmasında ve kırsal alanda yaşayan kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarında etkilidir.

KADIN KOOPERATİFLERİNİN ÖNEMİ

 KADIN KOOPERATİFLERİNİN ÖNEMİ

Kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlenmesinde kooperatifler önemlidir. Kadın kooperatifleri kadın istihdamının artmasında ve kırsal alanda yaşayan kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarında etkilidir. 

Kadın kooperatifleriyle kadınların ekonomik ve sosyal faaliyetleri desteklenmektedir. Kooperatifçilik, Türkiye’de uzun zamandır istihdam olanaklarını iyileştirmek, ürün ve hizmet sağlamak ve ekonomiye katkıda bulunmak gibi sebeplerle vardır. Türkiye’de kadın kooperatifleri ilk olarak 1999 yılında kurulmaya başlanmıştır. 

Kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçları ile ekonomik faaliyetleri kapsamında yer alan mal ve hizmet üretimi ile bunların pazarlanmasına yönelik ihtiyaçlarını karşılayan, destekleyen ve geliştirmek suretiyle ortaklarının sağlıklı ve gelişmiş bir çevrede yaşamalarını sağlayan kadın kooperatiflerinin amaçları; ortaklarına mesleki eğitim vererek el becerilerini geliştirmek, ortaklarının mal ve hizmet üretimleri için gerekli girdi ve ekipmanları tedarik etmek, ortaklarının sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını gidererek, sağlıklı ve gelişmiş bir çevrede yaşamalarına zemin hazırlamaktır.

(kaynak: tıkla).

 Kadın kooperatifleri küçük ölçeklidir; mali güçlüklerle ve sermaye oluşturmada zorluklarla karşılaşabilmektedirler. Kadın kooperatiflerinin gelir getirici faaliyetleri genel olarak el işi ürünler, dokuma, gıda ürünleri, tarımsal ürünler ve hediyelik eşyalar da olabilmektedir.

Eğitim faaliyetleriyle de kadın kooperatifçiliğinin gelişmesine katkıda bulunulmaktadır. Eğitim faaliyetleriyle kadınların bilinçlenmesi sağlanarak genel olarak sağlıklı yaşam, sağlıklı doğum, kadın üreme sağlığı, çocuk sağlığı ve beslenmesi, çocuk büyümesi ve gelişimi vb. konularında ve üretim hakkında da bilgi verilmektedir. Bunlara ek olarak, kadın kooperatifleri kadın hakları ve çevresel düzenlemelerle ilgili bilgi de sağlamaktadır. 

Kadın kooperatifleriyle kadınların güçlenmesi ve bilinçlendirilmesi, üretimin arttırılması, kadınların meslek sahibi olması ve ekonomiye katılımının arttırılması gibi unsurların gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Yoksullukla mücadelede önemli olan kadın kooperatiflerinin desteklenmesi aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Bu sebeple kadın kooperatiflerine verilen destek artarak devam etmelidir.


Doç.Dr.Yeliz YEŞİL
Trakya Univ.Çalışma Ekonomisi ve End. İlşkileri Bölümü


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş