19 KASIM KADIN GİRİŞİMCİLER GÜNÜ

19 Kasım, ülkemizde ve dünyada “Kadın Girişimciler Günü” olarak kutlanmaktadır.

19 KASIM KADIN GİRİŞİMCİLER GÜNÜ

19 KASIM KADIN GİRİŞİMCİLER GÜNÜ
19 Kasım, ülkemizde ve dünyada “Kadın Girişimciler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Girişimci, mal  ve hizmet ortaya koyabilmek için üretim faktörlerini bir araya getiren, risk alan, öngörü sahibi olan, yapacağı işin sonuçlarını gören, analiz yeteneği kuvvetli, yaratıcı olan, işi yönetebilen, vizyon sahibi kişidir.

Son yıllarda kadın girişimciliğine yönelik çalışmalarda artış söz konusudur, çünkü kadın girişimciliği faaliyetleri  ile kadınların istihdama katılımı artmakta, daha bağımsız karar verme yetkisine sahip olmaktadırlar. Türkiye’de de kadın girişimciliği giderek artmaktadır ve buna yönelik olarak birçok sivil toplum kuruluşu, üniversiteler, Bakanlık, KOSGEB, TOBB, KAGİDER, İŞKUR, çeşitli dernekler, sanayi odaları ve vakıflar beraber çalışmalar yürütmektedir. 

Girişimcilik eğitimiyle de girişimcilere kurmak istedikleri işlerini nasıl planlayacakları, uygulayacakları ve yönetecekleri konularında yardımcı olunmaktadır.  Kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesinde kadın girişimciliği önemlidir. Kadın girişimciliği faaliyetleriyle ülke ekonomisine de destek verilmektedir.

 Kadın girişimciliği konusunda birçok kapsamlı çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalarla ülkemizde girişimcilik faaliyetleri yaygınlaşmakta ve gelişmektedir. Girişimcilik faaliyetlerinin yaygınlaşması ise kadınların ekonomiye katılım oranını artırmaktadır ve kadınlar işgücü piyasasında daha aktif rol oynamaktadırlar. Böylece başarılı ve verimli çalışmalar ortaya konmaktadır.

Doç.Dr.Yeliz YEŞİL
Trakya Univ.Çalışma Ekonomisi ve End. İlşkileri Bölümü

 


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş