3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin diğer bireyler gibi yaşama eşit şekilde katılmaları için çalışmalar yürütülmüştür

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin diğer bireyler gibi yaşama eşit şekilde katılmaları için çalışmalar yürütülmüştür. Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında 3 Aralık, "Uluslararası Dünya Engelliler Günü”  olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amaçlanmıştır. “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” engelli haklarına dikkatin çekildiği ve farkındalığın arttırıldığı birgündür.

Kişilerin doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle engelli olması, süreğen (kronik) hastalığı olan kişilerin ise çalışma kapasitelerinin ve yaşamsal fonksiyonlarının engellenmesi, bu durumdaki kişilerin yaşamsal aktivitelerini kısmi ya da tam olarak engellemekte ve de en önemlisi sosyal yaşamlarını sürdürmelerini zorlaştırmaktadır (Kaynak:Türkiye Özürlüler Araştırması,2002).

Engelli; fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal açıdan çeşitli düzeylerde kayıpları mevcut olan bireylerdir ve bundan dolayı toplumda diğer bireyler gibi eşit koşullarda etkin olarak yer alamamaktadırlar. Engelli bireylerin toplumsal hayatta etkin biçimde yer alabilmeleri için eğitim sürecine ve istihdama katılımının sağlanması gerekmektedir. Bu amaçla eğitim kurumları faaliyet göstermektedir. Engelli bireylere eğitim ve istihdama katılım süreçlerinde verilen desteğin devamının sağlanması önemlidir. 

 Engelli bireylerin toplumda diğer sağlıklı bireyler gibi hayat sürdürmeye hakları vardır ve bu sebeple önlerindeki engeller kaldırılmalıdır. Tek bugünde değil her zaman engelli bireyleri desteklemek ve diğer bireyler gibi yaşama eşit düzeyde katılımlarının sağlanması adına çalışmaların artarak devam etmesi önem arz etmektedir. Bu sebeple engelli bireylere pek çok alanda destek vermeye devam edelim, bir gün bizler de engelli olabiliriz…

Doç.Dr.Yeliz YEŞİL
Trakya Univ.Çalışma Ekonomisi ve End. İlşkileriBölümü,Edirne


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş