FLÖRT ŞİDDETİNİ ÖĞRENMEK

Gençlik döneminde flört edenlerde kendini diğer tarafa ispatlama, kanıtlama gibi nedenlerle flört şiddeti ortaya çıkabilmektedir

FLÖRT ŞİDDETİNİ ÖĞRENMEK

FLÖRT ŞİDDETİNİ ÖĞRENMEK
Maalesef şiddet olayı toplumumuzda son yıllarda daha da artış göstermiştir. Özellikle gençlik döneminde flört edenlerde kendini diğer tarafa ispatlama, kanıtlama gibi nedenlerle flört şiddeti ortaya çıkabilmektedir ve flört şiddeti çoğu kişi tarafından hala bilinmemektedir. 

Her iki cinste flört şiddetinde istismara uğrayabilir. Özellikle flört şiddeti konusunda toplumda eğitimle bilinçlenme düzeyi arttırılmalıdır.

Flört şiddetinin ne olduğuna bakalım: Flört şiddeti, flört esnasında partnerin (genellikle erkek) diğerine fiziksel, cinsel, sözel ve duygusal istismar uygulaması ve sosyal kısıtlamalardır.

 CDC (Amerikan Hastalık koruma ve Önleme Merkezi) flört şiddetini “flört ilişkisi esnasında herhangi bir cinsel saldırı, fiziksel şiddet ve duygusal ve sözel kötü muamele olarak ele almıştır. 

Partnerlerden birinin karşı tarafa şiddet göstererek egemenlik kurmaya çalışması, kontrol etme ve gücünü gösterme isteğini içerir. Fiziksel flört şiddeti, cinsel flört şiddeti, psikolojik flört şiddeti, sosyal flört şiddeti, dijital flört şiddeti, ısrarlı takip (stalking) gibi farklı biçimlerde ortaya çıkabilmektedir (kaynak:http://www.ibaness.org/bnejss/2018_04_01/03_Fidan_and_Yesil_1.pdf).

Aşağıdaki davranışlara flört şiddeti açısından dikkat edilmelidir

(kaynak:  https://www.ntv.com.tr/saglik/flort-siddeti-evlilikte-fiziksel-siddete-donusur,lG1a383PR0ieDaNZqTsw4A ):
*İzniniz olmadan e-maillerinizi ya da sosyal medya hesaplarınızı (Facebook, Twitter, İnstagram, Whatsapp) kontrol ediyorsa,

* Sizi küçümseyecek davranışlarda sıklıkla bulunuyorsa,

*Aşırı derecede kıskanç davranıyorsa,

*Sizi olduğunuz kişiden farklı bir kişiye dönüştürmeye çalışıyorsa,

* Her an tartışmaya açık bir tutumdaysa,

*Sizi ailenizden ya da arkadaşlarınızdan uzaklaştırıyor ve görüşmelerinizi kısıtlıyorsa,

*Size haksız suçlamalarda bulunuyorsa,

*Ruh hali çok çabuk değişiyorsa (Örneğin, gülüyorken bir anda sinirlenmek gibi),

*Fiziksel olarak canınızı yakan davranışlarda bulunuyorsa,

*Sizi kimseyle paylaşmak istemiyorsa,

*Ne zaman ne yapacağınıza o karar veriyorsa dikkat edilmelidir.

Flört şiddetine uğrayan taraf gereken önlemleri almalıdır, gereken mercilere başvurabilir ve bu konuda bilinç düzeyinizi arttırmanız önemlidir. Birisinin üzerinizde baskı kurmaya çalışması “aşk, sevgi” değildir. Sınırlarınızı koruyunuz ve saygıyı her zaman ön planda tutunuz.

Doç.Dr.Yeliz YEŞİL
Trakya Univ.Çalışma Ekonomisi ve End. İlşkileri Bölümü,Edirne


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş