ÇALIŞAN ANNELERE YÖNELİK UYGULAMALAR

Doç.Dr.Yeliz YEŞİL çalışan annelere yönelik uygulamaları değerlendirdi.

ÇALIŞAN ANNELERE YÖNELİK UYGULAMALAR

ÇALIŞAN ANNELERE YÖNELİK UYGULAMALAR

Kadınların fırsatlara ve kaynaklara daha aktif katılımının sağlanması, “gelişmiş ülkeler” arasında yerini almak isteyen ülkeler için gereklidir. Son otuz yıldır tüm dünyada sık sık dile getirilen ve sağlıklı nesillerin yetişmesi için bir ön koşul olan sürdürülebilir kalkınma hedefine kadınlarımız olmadan ulaşmanın mümkün olmadığı açıktır. 

Kadınların ekonomik ve sosyal hayata aktif birey olarak katıldıkları tüm ülkeler; refah düzeyinin, eğitim düzeyinin ve kişi başına düşen gelirin yüksek olduğu ülkelerdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'na göre; ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyleri karşılaştırıldığında dikkate alınması gereken en önemli göstergelerden biri de kadın ve erkeğin haklar, fırsatlar ve kaynaklar konusunda eşit derecede yer almasıdır.

Kadınların ekonomik ve sosyal hayata aktif ve erkeklerle eşit bir şekilde katıldıkları hemen hemen tüm ülkeler, artık “gelişmiş ülkeler” sınıfındayken az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kadınlar; eğitim, istihdam ve karar alma mekanizmalarına eşit olarak katılmamaktadır. 


Kadınların ekonomik, politik ve sosyal alanlarda erkeklerle eşit haklara sahip olmaları ve ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları önemlidir. Dünyanın pek çok ülkesinde eşitsiz uygulamalar devam etmektedir. Kadınlar anne olma rolünden de ötürü iş ve aile sorumluluklarını bir arada götürmek durumundadırlar.


 Aile sorumlulukları, çocuk sayıları, çocukların yaş grubu ve yaş aralığı kadının çalışmasında etkili olabilmektedir. Kadın istihdamını arttırmak için çalışan annelere yönelik uygulamalar vardır. 


Çalışan annelere yönelik "Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"nin amaçları; kadınların işgücüne katılımını ve çalışan kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek, çalışan annelerin iş yaşam dengesini kurmalarına destek olmak, çocukları kurumsal bakım hizmetleriyle tanıştırarak erken çocukluk dönemi eğitimlerine katkı sağlamaktır. Proje ayrıca, çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine ve sürdürülebilir büyümeye etki etmeyi hedeflemektedir.(kaynak:http://sgkkurumsalcocukbakimi.org/).Çocuğunu kreşe gönderenlere aylık 100 euro destek sağlanacağını belirtilmiştir.0 ile 60 ay arasında çocuğu olan annelere verilecektir. 


Kadın istihdamını artırmak amacıyla uygulamaya konulan çalışan annelere bakıcı desteğinin tutarı yüzde 50 oranında artırılarak 300 avroya çıkartılmıştır. Projeden yararlanan kadınlara aylık 2 bin 400 lira destek verilecektir. Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilen proje Sosyal Güvenlik Kurumu'nca ( SGK) yürütülmektedir. 

"Eğitimli çocuk bakıcılarının teşviki yoluyla kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi projesi" ile hem annelerin sigortalı olarak bir işte çalışmaları, hem de bakıcı kadınların sigortalı çalıştırılması yoluyla kadın istihdamının artırılması amaçlanıyor. Proje kapsamında, İstanbul'da 2100, Ankara ve İzmir'de de 800'er olmak üzere toplam 3700 kadına bakıcı desteği sağlanıyor.(kaynak:https://www.haberturk.com/calisan-annelere-bakici-destegi-artirildi-2755761-ekonomi).


Doğum parası yardımı annelerin gelir ya da sigortalılık durumuna bakılmadan tüm annelere verilir. Doğum yardımı Türk vatandaşları ile mavi kart sahiplerine verilir. Doğum izninde oldukları dönemde maaşlarını devletten iş görmezlik ödeneği ile alan annelere ayrıca doğum parası, emzirme ödeneği de verilmektedir. 

Yarım çalışma ödeneği de verilmektedir. Büyükanneler için verilen torun bakım maaşı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında ödenmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen torun bakım maaşları, çalışan annelerin çocukları için ödenmektedir. Çalışma hayatına geri dönen annelerin çocuklarına bakan büyükanneler, torun bakım parası kapsamında aylık ödeme alabilir (Not:detaylı bilgileri ilgili sitelerde bulabilirsiniz).

Doç.Dr.Yeliz YEŞİL
Trakya Univ.Çalışma Ekonomisi ve End. İlşkileri Bölümü,Edirne


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş