8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart 1857 tarihinde ABD nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamıştır

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

    8 Mart 1857 tarihinde ABD nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamıştır. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermiştir. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katılmıştır.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihnde Danimarkanın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirmiştir ve öneri oybirliğiyle kabul edilmiştir. İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştır ve değişen tarihlerde fakat her zaman ilkbaharda kutlanmıştır.

Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921 de Moskova da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı nda gerçekleşmiştir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri nde de kutlanmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme gelmiştir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etmiştir. Türkiye'de 1921 tarihinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır (kaynak: https://iesob.org.tr).

      Mor rengin kadınların eylemlerinde tercih edilmesi psikanaliz Ingrid Riedel ve renk psikoloji uzmanı Harald Braem’e göre şöyledir; Ingrid Riedel’e göre ; insan psikolojisinin ve bilinçaltının derinliklerinde ”Hermafrodit” simgesi yatmaktadır.

Hermafrodit simgesi Yunan mitolojisinde hem kadın hem de erkekten iz taşıyan iki cinsiyetide temsil eden insandır. Hırçın erkeğin rengi kırmızı ve uysal kadının rengi mavi birleşimnden ortaya çıkan bu renk aslında ”zıtlıkların tek bedende birleşme noktasını simgelemektedir”

Renk psikoloji uzmanı Harald Braem’e göre ise; erkeksi kırmızı ile kadınsı mavinin karışımı, kadın hareketleri açısından aynı zamanda hakların eşitliğini simgelemektedir (kaynak: http://blog.goldstore.com.tr/mor-renk-ve-8-mart-dunya-emekci-kadinlar-gunu.html/).
 (öğrencilerimle  8 Mart Kadınlar Günü için hazırladığımız videonun linkidir: https://www.youtube.com/watch?v=6jFY42m4D3o)


 
     Kadınlar aile ve toplum içinde çok büyük öneme sahiptir. Kadınlara değer verilmesi ve toplumda eşit hak ve koşullara sahip olmaları elzemdir.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadın eğitimine gereken önemin verilmesi, kadın istihdamının arttırılması, kadına karşı her türlü şiddetin ortadan kaldırılması, kadınlar için hayat boyu sağlık konusunda destek sağlanması, kadınların politikada karar verme süreçlerine katılımının genişletilmesi, iş yaşam dengesinin sağlanması, kırsal alanlarda cinsiyet eşitliğinin ve istihdamın desteklemesi, sosyal medyada kadın haklarına saygı gösterilmesi gibi konular da önemlidir.

Ayrıca son yıllarda kadınlara yönelik strateji eylem planlarında ve çalışmalarda da artış da sözkonusudur. 
      Yazımı Atatürk ün bir sözüyle bitirmek istiyorum:  "Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildir.

Bugünün anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek, evlatlarını bugünkü hayat için faal bir uzuv haline koymak pek çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır. Onun için kadınlarımız, hattâ erkeklerimizden çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa."(kaynak:https://tr.wikiquote.org/wiki/Mustafa_Kemal_Atat%C3%BC).
     

 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu olsun ...


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş