PANDEMİ VE İNSAN KAYNAKLARINA BAKIŞ

Pandemi ile birlikte bireylerin hayatıyla birlikte çalışma hayatında da birçok değişimler yaşandı. Özellikle çalışma hayatında uzaktan çalışma arttı. Mart 2021 de uzaktan çalışma yönetmeliği yayınlandı.

PANDEMİ VE İNSAN KAYNAKLARINA BAKIŞ

PANDEMİ VE İNSAN KAYNAKLARINA BAKIŞ

Pandemi ile birlikte bireylerin hayatıyla birlikte çalışma hayatında da birçok değişimler yaşandı. Özellikle çalışma hayatında uzaktan çalışma arttı. Mart 2021 de uzaktan çalışma yönetmeliği yayınlandı.

Bu Yönetmeliğin amacı, uzaktan çalışmanın yapılamayacağı işleri, verilerin korunması ve paylaşılmasına ilişkin işletme kurallarının uygulanmasını ve uzaktan çalışmanın usul ve esaslarını belirlemektir. 

Bu yönetmeliğe göre; uzaktan çalışan: İş görme ediminin tamamını veya bir kısmını uzaktan çalışarak yerine getiren işçiyi, uzaktan çalışma: İşçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisini ifade eder.Uzaktan çalışanın mal ve hizmet üretimi için gerekli malzeme ve iş araçlarının iş sözleşmesinde aksi kararlaştırılmamışsa işveren tarafından sağlanması esastır.

Bu malzeme ve iş araçlarının kullanım esasları ile bakım ve onarım koşulları açık ve anlaşılır bir şekilde uzaktan çalışana bildirilir. İş araçlarının işveren tarafından sağlanması halinde, bunların işçiye teslim edildiği tarihteki bedellerini belirten iş araçları listesi, işveren tarafından yazılı olarak işçiye teslim edilir. İşçiye teslim edilen belgenin işçi tarafından imzalı bir nüshası ise işveren tarafından işçi özlük dosyasında saklanır. 

İş araçlarının listesi, iş sözleşmesi içerisinde veya sözleşme tarihinde iş sözleşmesine ek olarak düzenlenirse ayrıca yazılı belge düzenlenmesi şartı aranmaz (Kaynak:https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/03/20210310-2.htm).
   
Pandemideki belirsizlik dönemini etkili bir şekilde atlatabilmek için kurum ve İK yöneticilerine liderlik görevi de düşmektedir.Salgın döneminde çalışanın moralinin ve motivasyonunun devamını sağlamak gereklidir. Gerektiğinde yeni teknolojilere adaptasyonun arttırılmasına yönelik online eğitimler düzenlenebilir. Salgın dönemi ayrıca e-iky uygulamalarına verilen önemi de arttırmıştır. Esnek çalışma modelleri daha yaygınlaşmaya başlamıştır. 

Karşılaşılacak kriz ve stresi etkin yönetmek adına etkili kriz ve stres yönetimi ekipleri kurulabilir. Çalışanları destekleyici ve teşvik edici uygulamalar çalışanların performansını ve yapılan işin verimliliğini de olumlu yönde etkileyecektir. İK departmanlarına yetenekleri yönetmek ve z kuşağı gibi iş dünyasına yeni yeni giren kuşakları desteklemek gibi önemli görevler de düşmektedir. Bulut tabanlı İK uygulamaları da mevcuttur. Zaman ilerledikçe dijitalleşmeyi kurumlar daha da örgüt yapılarına uyumlaştırmak zorunda kalacaklardır. Kısaca 2021 yılında da değişim ve gelişimlere hızla adapte olmak durumundayız. 
    Aşağıda öğrencim Tuğba İle çektiğimiz İK ile ilgili video bulunmaktadır:
https://www.youtube.com/watch?v=_No6KyeePIs

 

 


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş