HELİKOPTER ANNE VE BABALAR

Helikopter ebeveynliği terimi, Dr. Haim Ginott tarafından 1969'da ortaya çıkmıştır. Bu terim, çocuklarının yaşamlarını her yönüyle kontrol etmeye çalışan ve aşırı koruyucu ebeveynleri tanımlamak için kullanılır.

HELİKOPTER ANNE VE BABALAR

Helikopter Anne ve Babalar

''Helikopter ebeveynliği'' terimi, Dr. Haim Ginott tarafından 1969'da ortaya çıkmıştır. Bu terim, çocuklarının yaşamlarını her yönüyle kontrol etmeye çalışan ve aşırı koruyucu ebeveynleri tanımlamak için kullanılır.

Uzmanlara göre, helikopter ebeveynliği günümüzde popüler bir ebeveynlik tarzıdır ve bunun nedenlerinden biri ebeveynlerin çocuklarının yaşamlarındaki olası tüm hayal kırıklığı kaynaklarını ortadan kaldırmak istemesidir.

(kaynak:https://hthayat.haberturk.com/helikopter-ebeveynlik-cocugunuzun-yasamina-nasil-zarar-verebilir-1073825).


 Bu kavram “aşırı ebeveynlik” olarak nitelendirilmektedir. Anne ve babalar bu durumda aşırı müdahaleci ve korumacıbir tutum sergilemektedir. Bu durum ise çocukların sağlıklı kişilik geliştirmesinde engel oluşturur. Helikopter anne ve babalar çocuklarının etrafında aşırı pervane olarak ve müdahaleci bir tutum sergileyerek onların özgüvenlerinin gelişimini ve sorumluk sahibi olmalarını engellemektedirler.

Çocuğunun ödevlerini onlar yapar, onların özgürlüklerini kısıtlar, ileride meslek seçiminde etki eder, sürekli yönlendirir, çocuklarının kendi kararlarını vermelerini engellerler.

Çocukların problem çözme becerileri gelişmez, kendilerini güçsüz hissederler. Bu durum çocukların ileriki hayatlarını da etkileyecektir. Çocuklarınızı cesaretlendirin, kendilerinin başaracaklarına inandırın, birey olduklarını unutmayın… 

“Anne babaların sorumluluğu çocuklarına bir yol çizmek değil, bir yol haritası vermektir.”

Jackson Brown (cümle kaynağı:https://www.egitimpedia.com/helikopter-aileler).

DOC DR Yeliz Yeşil


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş