TEKİRDAĞ'DA KIRSAL MAHALLE STATÜSÜ İLE KÖYLERE MÜJDE

Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alanların tespitine ilişkin işlemlerle bu yerlerde uygulanacak vergi muafiyeti ve indirim müjdesi.

TEKİRDAĞ'DA KIRSAL MAHALLE STATÜSÜ İLE KÖYLERE MÜJDE

TEKİRDAĞ'DA KIRSAL MAHALLE STATÜSÜ İLE KÖYLERE MÜJDE
Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alanların tespitine ilişkin işlemlerle bu yerlerde uygulanacak vergi muafiyeti ve indirim müjdesi.

Hayrabolu Belediye Başkanlığı sosyal medya hesabından "KIRSAL MAHALLE Statüsü ile Köylerimize Müjde" başlığıyla yapılan paylaşımda;

 

SU FİYATI VE VERGİ MUAFİYETLERİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasalaşan, Kırsal mahalle statüsüne geçen mahallelerimizin kazandığı(su fiyatı dahil indirimler ve vergi muafiyetleri) Avantajları ve Muafiyetler;

 

EMLAK VERGİSİNDEN MUAFİYET

- Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve arazilerden Emlak Vergi Kanunu'na göre alınması gereken "EMLAK VERGİSİNDEN MUAF" tutulacaktır.

 

EMLAK VERGİSİNDE %50 İNDİRİM

- Bu yerlerde ticari, sanayi ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi %50 İNDİRİMLİ uygulanacaktır.

 

VERGİ HARÇ VE KATILIM PAYLARINDA %50 İNDİRİM

- Kırsal mahalle olarak belirlenen yerlerde, Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ve imarla ilgili harçlar alınmayacak; Kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalar katılma payları %50 İNDİRİMLİ uygulanacaktır.

 

SU FATURALARINDA İNDİRİM

- Bu mahallelerimizde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için %50'sini, konutlar için %25'ini GEÇMEYECEK şekilde belirlenecektir. " ifadeleri kullanıldı.


Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde, bina inşaat harcı alınmayacak. İmarla ilgili harçlar alınmaz, kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma paylarında yüzde 50 indirim uygulanacak. 


Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik alan nedir?
5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu kapsamında kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan şöyle tanımlanıyor:

Kırsal Mahalle: Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç doksan gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler. 

Kırsal Yerleşik Alan: Tamamı kırsal mahalle olarak tespit edilmeyen diğer mahallelerde de on bin metrekareden az olmamak kaydıyla kırsal yerleşik alan belirlenebiliyor.

 


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş