GÜNÜMÜZDE KUŞAKLAR YAZI SERİSİ - 1.Kısım- (Z KUŞAĞI)

Bugün sizlere son yıllarda Z kuşak öğrencilere de sahip olmamdan dolayı kısaca Z kuşaklarından bahsedeceğim. Z kuşakları teknoloji çağına doğmuştur. Biz X kuşakları gibi geçiş dönemlerini görmemişlerdir.

GÜNÜMÜZDE KUŞAKLAR YAZI SERİSİ -  1.Kısım- (Z KUŞAĞI)


GÜNÜMÜZDE KUŞAKLAR YAZI SERİSİ -  1.Kısım- (Z KUŞAĞI) 
 Literatüre genel olarak bakıldığında;

1925 ve 1945 yılları arasında doğanlar “Sessiz Kuşak”;
“Bebek Patlaması” kuşağı ise 1946 ve 1964 yılları arasında doğanlar;
X kuşağı ise 1965 ile 1979 yılları arasında doğanlar;
Z kuşağı 2000 yılından sonra doğanlar;
Alfa kuşağının ise 2013 ile 2030 yılları arasında doğanla
r olduğu kabul görmektedir.

Bugün sizlere son yıllarda Z kuşak öğrencilere de sahip olmamdan dolayı kısaca Z kuşaklarından bahsedeceğim. Z kuşakları teknoloji çağına doğmuştur. Biz X kuşakları gibi geçiş dönemlerini görmemişlerdir.

Bizler siyah beyaz televizyondan renkli televizyonlara, internete, cep telefonlarına gecişi ve daha birçok teknolojik yeniliği zamanla yaşadık, aradaki farkları gördük, zaten sık sık öğrencilerime de bu teknolojik geçişleri gördüğümüz için şanslı kuşaklar olduğumuzdan bahsederim. Z kuşak öğrencilerime "siz hem şanslı hem de şansız bir kuşaksınız" derim.

Z kuşak gençler teknolojik araçları çok iyi kullanabilmekte, özellikle yazılı iletişimi tercih etmektedirler. 

Mesaj dilinde de kelimeleri ve cümleleri kısaltarak kullanmaktadırlar. O yüzden bazen öğrencilerime şöyle derim "siz kelimelerin ve cümlelerin duygusallığını, anlamlarını yaşamıyorsunuz diye...", çünkü son yıllarda üniversiteye gelen Z kuşak öğrencilerin çok azı gözlemlediğim kadarıyla derste söz alıp konuşmak istiyor ve bazı öğrenciler ise yazı dilinde kullandıkları kısa sözler gibi tam anlamıyla istedikleri cümleyi kuramayabiliyor.

 Bu sebeple de eğitim kurumlarında da eğitim müfredatlarının bu genç nesillerin ihtiyaçlarına göre şekillenmesi gerekliliği doğuyor. Bu nedenle ben derslerde çoğunlukla öğrenci merkezli eğitim uyguluyorum, çünkü çabuk sıkılıp dikkatleri de hemen dağılabiliyor.

Onların yaratıcılıklarını kullanmalarına fırsat tanımanın, desteklemenin ve motivasyonlarını arttırmaya çalışmanın önemli olduğunu düşünüyorum. İş hayatına geçmeye başlayan Z kuşaklarıyla diğer kuşakların ortaklaşa çalışabilmeleri için de birbirlerinin fikirlerine saygı duymaları, Z kuşaklarının motive edilmesi, ekip çalışmalarına dahil edilmesi, gelişim ve başarı konularında desteklenmeleri önemlidir, çünkü iş ortamlarında birçok kuşak artık biraradadır. 


Bugün "Günümüzde Kuşaklar Yazı Serisi"nin "1.kısmı"nda kısaca Z kuşağına değindim, devamı gelecektir. Daha sonraki yazılarımda da bahsedeceğim,iyi okumalar dilerim..

DOC DR Yeliz Yeşil


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş