GÖNÜLLÜLÜK HİZMETLERİ

Uluslararası Gönüllü Hizmet alanında aktif rol alan ilk ulus-ötesi kurum, 1948'de Uluslararası Gönüllülük Hizmetleri Eşgüdüm Komitesi'ni kuran UNESCO olmuştur.

GÖNÜLLÜLÜK HİZMETLERİ

GÖNÜLLÜLÜK HİZMETLERİ
Uluslararası Gönüllü Hizmet alanında aktif rol alan ilk ulus-ötesi kurum, 1948'de Uluslararası Gönüllülük Hizmetleri Eşgüdüm Komitesi'ni kuran UNESCO olmuştur.

 Avrupa Konseyi ile Avrupa Komisyonu, 1990'lardan itibaren bu alanda etkin rol almıştır. 1990'lardan itibaren Avrupa Komisyonu, gençler için gönüllük hizmetleri projelerini desteklemiştir. 1996'da 18-30 yaş arası gençler için Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı'nı başlatmıştır.

Resmî veya özel herhangi bir kurum veya kuruluşa bağlı olarak gerçekleşen gönüllülüğe formel gönüllülük; bir kurum veya kuruluştan bağımsız genellikle bireysel çabalarla sürdürülen gönüllülük aktivitelerine ise informel gönüllülük denmektedir.

 Çeşitli sivil toplum kuruluşları bünyesinde gerçekleşen gönüllülük faaliyetleri en bilinen formel gönüllülük alanlarıdır. Ayrıca kamu sektörü kapsamında yürütülen gönüllülük faaliyetleri ve özel sektörün sosyal sorumluluk projeleri kapsamında sürdürdüğü çalışmalar, formel gönüllülük alanlarıdır (Kaynak:  https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6n%C3%BCll%C3%BC).,

        


Literatürde gönüllülük faaliyeti genel olarak bireylerin maddi kazanç amacı gütmeden veya çıkar beklemeden ailesi veya yakınları dışında toplumda başka bireylerin yaşam kalitesini arttırmaya çalışması ve gönüllü faaliyetlerde bulunmasıdır. STK’lar da gönüllü faaliyetler de bulunmaktadırlar.

 Son yıllarda teknolojilerdeki gelişimler sonucu dijital gönüllülük, e-gönüllülük yaygınlaşmıştır.

 Gönüllülük faaliyetleriyle bireyler toplumda dezavantajlı durumda olan bireylere yardım etmiş olur, duygusal, sosyal zekaları gelişir, yeni dostluklar edinir ve psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissederler. Sık sık okulda öğrencilerime de tavsiye ediyorum gönüllülüğü ve ben de bireysel olarak dezavantajlılara yönelik olarak gönüllü faaliyetler yapıyorum. Zaten doçentlik çalışma alanım dezavantajlı gruplardır.
 
 
Bireysel olarak yeni bir gönüllülük başlattım. Dezavantajlı çocukların yer aldığı ilkokullarda 1. ve 2.sınıf öğrencilerine yönelik “Yeliz Yeşil’den Dezavantajlı Çocuklara Yönelik Hediye Hikaye Kitapları Dağıtım Etkinlikleri”ni  başlattım.

 Trakya Bölgesi’nde başlatılan etkinlik diğer bölgelere de yaygınlaştırılacaktır. Aynı zamanda kitap okuma alışkanlıklarını arttırmak adına öğrenci ekibinde yer alan öğrencilerle ilkokullarda okuma saatleri de düzenlenecektir. Ayrıca çocuk hikayeleri yazarlarının davet edilmesi planlanmaktadır. Etkinlik yeni başlamış olup, şimdiye kadar 3 ilkokula 70 civarı hikaye kitabı okul kütüphanelerine bağışlanmıştır.

 

 

 


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş