SİNDİRELLA KOMPLEKSİ

İsmini Collette Dowling'in kitabından alan Sindrella Kompleksi, günümüzde kadınlarda bağımsızlık korkusu olarak tanımlanmaktadır.

SİNDİRELLA KOMPLEKSİ

SİNDİRELLA KOMPLEKSİ

İsmini Collette Dowling'in kitabından alan Sindrella Kompleksi, günümüzde kadınlarda bağımsızlık korkusu olarak tanımlanmaktadır. Aileleri tarafından aşırı korumayla kız çocukları yetiştirilebilmektedir ve böyle olunca kız çocukları büyüdükleri zaman da yine güvende olma ihtiyacı hissederler. 

 Sindrella(Andromeda ) Kompleksi, psikolojide her kadının bilinçli ya da bilinçsiz şekilde beyaz atlı prensi bekleme durumudur.Psikoloji literatu¨ru¨nde Andromeda; icinde bulundugu zor kosullardan ve kendisini baglayan sorumluluklardan uzaklasmak icin, karsısına cıkan ilk erkegin etkileyici sozlerine inanarak hayatlarını mutlu gecirme hayalleri kuran kadınları tanımlamak icin kullanmaktadır (Kaynak: https://www.arkeolojikhaber.com/haber-andromeda-kompleksi-sindrella-kompleksi-20113/). 

Bazen kız çocuklarına küçük yaştan itibaren ölene kadar mutlu bir evliliğe sığınacakları ve desteklenecekleri devamlı olarak vurgulanabilmektedir. Böyle olunca bazı kızlar evlenince işini bırakmakta veya eğitimine devam etmeyip veya ettirilmeyip evlendirilmektedir. Böyle olunca bilinçsizce yapılan bazı evlilikler mutsuz olarak sonlanmakta ve boşanma oranı artmaktadır. Bazı kadınlar evlilikleri boyunca bir meslekte çalışmadıkları ve evliliğe güvendikleri için boşandıktan sonra iş bulma konusunda da zorluklar yaşayabilmektedirler.

Bazen ise kadınlar eğer aile içinde şiddet ve aldatma olsa bile ekonomik bağımsızlıkları olmadığı için evliliğe katlanmak zorunda kalabilmektedir. Toplumda aynı zamanda belirli yaşı geçmiş kızlar evlenmediyse “elini çabuk tut, evlen, evde kalma!”şeklinde belki evlenmek istemese de evliliğe itilmektedir. Kişi evliliği kendi tercihiyle yapmalıdır. Bir yuva kurmak güzeldir, fakat unutulmamalıdır ki, her birey kendi yolunu kendi çizebilmelidir ve kız çocuklarının eğitimi öncelik olmalıdır. Sadece “beyaz atlı prensi” beklemek yeterli değildir.

Doç. Dr. Yeliz Yeşi

 


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş