Trakya'da kar ve soğuk buğday'a yaradı

Hava sıcaklıklarının bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı gelişim süreci etkilenen buğdayda, çiftçinin yüzü son günlerde yağan karla güldü.

Trakya'da kar ve soğuk buğday'a yaradı

Kar yağışı ve soğuk hava, buğday gelişimini normal sürecine döndürdü

Hava sıcaklıklarının bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı gelişim süreci etkilenen buğdayda, çiftçinin yüzü son günlerde yağan karla güldü.

BUĞDAY GELİŞİM SÜRECİ NORMALE DÖNDÜ
Buğday ekili alanlarda inceleme yapan Edirne Tarım İl Müdürü Atilla Bayazıt, yağan kar ve beraberinde sıcaklıkların düşmesiyle, buğday gelişiminde sürecin normalleştiğini belirtti...

SICAK HAVA BUĞDAYLARI ETKİLEMİŞTİ, SARARMALAR OLMUŞTU
Trakya genelinde kış ayı başlamasına rağmen uzun süre mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ekili tarlalardaki buğdayların gelişim sürecini etkiledi. Bazı tarlalarda buğdaylarda sararma gözlenirken, çiftçi ise üst gübreleme konusunda zaman kargaşası yaşamaya başladı. 

 

YAĞAN KAR VE SOĞUK HAVA ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
2 gün önce kentte kar yağışıyla birlikte düşen hava sıcaklıkları ise buğdayın gelişiminde sürecin normale dönmesini sağlarken, çiftçinin de yüzü güldü.


Buğday ekili tarlalarda incelemede bulunan Edirne Tarım İl Müdürü Atilla Bayazıt, "Aralık ayı ve Ocak ayı içerisinde bugüne kadar sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, İlimizde yetiştirilen buğdayın gelişme sürecini hızlandırmış, azot ihtiyacını ön plana çıkarmış ve çiftçilerimizde üst gübre uygulamaları konusunda zaman kargaşası yaratmıştır. 

İlimizde dün itibariyle yağan kar ile birlikte hava sıcaklığının düşmesi, buğdayın gelişiminin normalleşmesini sağlamıştır.

Çiftçilerimize hayırlı, bol bereketli bir sezon diliyorum" dedi.

DHA-Bölge - Türkiye-Edirne - Olgay GÜLER


Gundemtekirdag.com bir DHA abonesidir.
DHA tarafından geçilen tüm Tekirdağ haberleri, bu bölümde gundemtekirdag.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tekirdağ Haberleri alanında yer alan DHA imzalı haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaş

Düşüncelerini paylaş